Карелия Финляндия Прибалтика

+7 911 405 2000

30. LOKAKUUTA (PERJANTAI)

PETROSKOI (KARJALAN TASAVALTA, VENÄJÄ)

 

Etninen näytelmä ”Koti” klo 19:00 Karjalan kansallisessa teatterissa

Osoite: Karl Marksin valtakatu 19, Petroskoi, Karjalan tasavalta.

”Koti” näytelmän laittoi Seppo Kantervo oman libretton perusteella.

Näytelmä on Isolla lavalla, karajalan kielellä. Kesto - 1 tunti ja 10 minuuttia.

Festivaalin aikana  #KalevalaMusicWheel  näytelmä ”Koti” tapahtuu vain 30.10.2015.

Tuotanto - Irina Pronina, musiikkijohtaja - Irina Smirnova.

Näytelmän "Koti" musiikkia on syntynyt muusikoiden yhteistyössä. Jokainen esitys on ainutlaatuinen, se on kollektiivinen improvisaatio, jossa jokainen käyttää hänen äänensä ja hänen soitimensä ja Irina Smirnovan näppäimistö soittaa sähkökanteleen, harmonikan, pillin, myrskyn ja tuulin sointiväreillä.

Näyttelijät - Dmitri Ivanov, Aljona Andrejeva, Vladimir Matvejev, Aleksandra Aniskina, Vjatcheslav Poljakov, Venäjän kansallisnäyttelijä Pekka Mikshiev, Karjalan kansallisnäyttelijä Vieno Kettunen.

Koti on niin tuttu karjalan kielen sana. Suomessa ja Pohjois-Karjalassa koti on syntyperäinen tulisija. Etelä-Karjalassa tämä sana kuulostaa hieman eri tavalla, mutta ilmeisesti - kodi.

Etninen näytelmä ”Koti” on kertomus kansan perinteistä ja tavoista, tämä kansa on tiukasti sidottu luontoon, se näkee sakraalimerkitystä tavallisissa asioissa. Se on vilpitön halu harkita juurilleen ajan prisman läpi. Iloinen, runollinen kieli elävän musiikin mukana tukee näyttelyä alusta loppuun. Muusikot ovat näytelmän yhdenvertaisia osallistujia,  yhteiskirjoittajia, joilla on syvä kansanperinteen ymmärrys. Mutta musiikki ei ole vanhanaikaista, se luotu uudelleen ja sykkii antamalla sanalle modernia kuuloa, tanssia ja joustavuutta. Kirjoittajien pääajatus on piilotettu yksinkertaiseen kaavaan: Koti on kuin ihminen, se on elävä organismi, ilman sitä ei ole rakkautta eikä iloa, ettei kuolemaa eikä syntymää. Koti on karjalaisen kulttuurin sydän, uskon ja hellyyden mukana kaikki osallistujat puhuvat siitä. Ei ole sattuma, että näytelmään osallistuu eri ikäisiä näyttelijä ja kansallisen teatterin mestarit Pekka Mikshiev ja Vieno Kettunen ovat kotilieden vaalijin roolissa. Loistava lavastustaide, ilmeikäs puvut, kyllästetyt valaistuslaitteet tekevät kerrontaa omapäiseksi ja mieleenpainuvaksi.

Seppo Kantervo (Sergei Pronin) on kirjailija, runoilija, näytelmäkirjailija, käsikirjoittaja, ohjaaja ja näyttelijä. Sergei Pronin on Venäjän kirjailijoiden seuran jäsen, Venäjän teatteritekijöiden seuran jäsen, Barentsin alueen kansainvälisen kirjailijoiden hallituksen jäsen. Kunnioitettu Karjalan taidetyöntekijä.

 

Lippuhinta - 16 euroa/henkilö.

 

Lisätietoja festivaalista:

matkatoimisto ”Around.ru”

puh./fax. +7 8142 565046

matkapuh.: +79114052000

CLOAKING

CLOAKING

http://around-karelia.ru

Petroskoi, Suojärvskaja katu 32-a

Karjala, Venäjä

http://vk.com/aroundrukarelia

https://www.facebook.com/around.ru?ref=tn_tnmn

 

 

Projektimme

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

© 2009 Around.ru

Все права защищены